Türkiye ile İran arası tren seferleri start alıyor

tarafından
3443
Türkiye ile İran arası tren seferleri start alıyor

Merhaba arkadaşlar. Bu haftaki yazı dizime bir çoğunuzu yakından ilgilendirecek olan sevinçli bir haberle başlayım istedim.
Dünyada ekonomik ulaşım araçları çeşitlerini incelediğimiz vakit kuşkusuz trenlerin bu konuda diğer ulaşım araçlarına nazaran toplu yolcu taşıması ve insan hayatı konusunda yolcu ve lojistik yük taşımacılığında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebilirim.
Yıllardan bu yana ülkemizde yaşanan artan terör olayları sonucu Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti arasında turizmi ve ekonomiyi canlandırmak adına karşılıklı olarak yürütülen tren seferleri seyahat eden yolcuların can ve mal güvenliğini korumak için artan terör saldırıları sonucu koruma maksadı ile tren seferleri iptal edilmişti.

Ekonomik Seyahatlerde Trenler Vazgeçilmez Ulaşım Aracıdır !

Yakın zamanda Türkiye Devlet Demiryolları ( TCDD ) ve İran Devlet Demiryolları ( IRA ) yetkilileri arasında yaptıkları anlaşmalı protokolü gereğince her iki ülke arasında ticareti ve ülke turizmini canlandırmak adına 18 Haziran pazartesi gününden itibaren Van – Tebriz şehirleri dahilinde ağır raylı sistem yolcu taşımacılığını haftada karşılıklı olarak 3 sefer olmak sureti ile yapılmasına karar verildi.

1018 yılı için yolcu biletleme fiyatlarına güncel olarak devlet demiryollarının resmi internet sitesine tıklayarak bilgi sahibi olmanızda yarar olduğunu düşünüyorum.http://www.tcdd.gov.tr/

Öte yandan alınan bu isabetli karar ile İran İslam Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı olarak birbirlerine geliş gidişlerinde yoğun olan araç trafiğini ve gümrük kapılarında oluşan pasaportlu transit yolcu yoğunluğunun rahatlatılması anlamında böyle bir ortak karar alınmasında hem fikir oldular.
Yapılan antlaşma gereği her ülke seferleri Van bağlantılı olarak şimdilik Van ile İran’ın Tebriz şehirleri arasını kapsamaktadır.
Öte yandan bu hizmetten yararlanmak isteyen Türk vatandaşları ve diğer ülkelerin vatandaşları da dilerlerse karayolu veya havayolu ile Van şehrine gelerek veya İstanbul – Pendik hızlı tren ile Ankara’ya direkt hızlı tren seferleri ve sonrası Ankara – Van arasını Vangölü Expres treni ile mevcut olan raylı taşıma sisteminden faydalanarak son durak Van Tren garı olmak üzere seyahatlerini İran’a Tebriz Van tren seferleri ile yapmak mümkün olacaktır.
Hem böylece zamandan kazanılacağı gibi lojistik taşımacılıkta da gelişen veya gelişecek ticari çabalar her iki ülkenin yararına olacağı da aşikâr olacağı da kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.