Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapıları açılıyor

tarafından
1090
Türkiye ile İran arasında yeni sınır kapıları açılıyor

Toplum olarak komşuluk ilişkilerine ne kadar önem veriyoruz acaba?
Ne yalan söyleyeyim evim olmadığı, yerleşik olmayan bir düzenim ve bu düzensizliğe rağmen evsiz göçebe hayatımdan dolayı bu yaşıma rağmen pek komşumun olmadığını sizlere yalansız söyleyebilirim.
Yani sizin anlayacağınız bir gün burada; bir gün orada,ama yarın nerede olacağımı hiç bilmiyorum.

Atalarımızın komşuluk üzerine söylediği aklımda kalan birkaç nasihat niteliğindeki anlamlı iki atasözü var.
” Komşu komşunun Külüne Muhtaçtır ” ve ” Ev Alma Komşu Al ” diye !
Türkiye’de ülkeler arası lojistik taşıma ve artan iş hacmine göre. transit yolcu taşımacılığında karşılıklı olarak sürdürülen hali hazırda mevcut olan sınır kapılarımızın yeterli olduğunu söylemek doğru olamaz.
Bu durumdan dolayıdır ki arz ve talebe bağlı olarak mevcut sınır kapılarının ihtiyaçtan doğan yetersizliğini bir nebzede olsa rahatlatmak adına alınan isabetli karar ile yeni sınır gümrük kapılarının açılışı elzem hale gelmiş olacaktır.
Hem bu sayede karşılıklı olarak komşu ülkeler arasında açılacak yeni sınır kapıları ile zamandan tasarruf sağlanacağı gibi; yenilenen son teknolojik donanım ve düzenlemeler ile, gerek ticari yolcu ve yük taşımacılığında her iki ülke insanları turizm ve lojistik yük taşımacılığı konusunda rahat nefes alacaklardır.

YENİ SINIR KAPILARI AÇILIŞLARI YOLDA

Mecliste Sınır Kapıları Artırım Kararı Alındı !

Geçtiğimiz günlerde yanı başımızdaki sınır komşumuz İran İslam Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Gümrük Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile İran’ın başkenti Tahran’da bir araya geldikleri toplantıda her iki ülke yetkililerince alınan ortak karar ile Türkiye ve İran arasında faal durumda olan mevcut sınır kapılarının artırılması yönünde anlaşmaya varıldı.

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi ) Genel kurulunda Türkiye İran İslam Cumhuriyeti arasında yeni sınır kapılarının açılmasını ön gören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Kabul edilen yeni tasarıya göre.Uluslararası yolcu ve transit taşımacılığın yanı sıra arac trafiğinde kullanılacaktır.Güzergah sayısını artırmak amacı ile Dilucu – Maku Kara Hudut Kapısı ve Kapıköy – Razi Kara Hudut Kapısı faaliyete geçirilecek.

Türkiye ve İran arasında faal durumda olan mevcut sınır kapılarının artırılması yönünde anlaşmaya varıldı.