Uçuş esnasında işlenen suçlar ve uçak içerisindeki kural dışı davranışlar

tarafından
2099
Uçuş esnasında işlenen suçlar ve uçak içerisindeki kural dışı davranışlar

Uzun kilometreler ve kıtalar arası uzak mesafeleri yakın eden ulaşım araçları uçaklar.
Uçakların insanoğlu için ulaşımlarını gerçekleştirdikleri seyahat rotasında uzakları yakın etmesinin kuşkusuz ayrı bir yeri olduğu yabana atılamayacak bir gerçek olduğu bal gibi ortadadır.
Uçuş esnasında öyle kafanıza göre davranılamayacağını, öngörülen uçuş kurallarına bağlı kalmak güvenlik açısından uymanız gerekmektedir. Aksi halde hem uçuştan men edileceğiniz gibi,uçuşu tehlikeye sokacağınızı unutmayın!!
Yaşantınızda her şeyin bir kuralı olduğu gibi uçak ile seyahat etmenin de belli başlı yerleşik uçuş seyahati diye tabir ettiğimiz uçak içerisinde uymamız gereken zorunlu kuralları da bulunmaktadır.

Sivil Havacılık Düzenlemeleri Gereği Uçakta Kabul Edilemez Olumsuz Davranışlar

♦ Sivil bir uçakta uçuş öncesi, uçuş sırasında kokpit ve uçuş ekibinde görevli personele veya başka bir görevliye fiziksel saldırı, şiddet ve fiili mukavemet edici olumsuz sözlü sataşma!
♦ Saldırı veya uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak davranış ve düzeni bozacak hal ve hareketler uçuş öncesi kabul edilemez davranışlar olarak sivil havacılık uçuş kurallarını ihlal eden davranışlar olarak resmi olarak suçlar kapsamına girmektedir!!Sivil Bir Uçuşta İşlenen Diğer Suçlar – Ulumsuz Davranışlar

♦ Hakaret ve sövme

♦ Cinsel taviz veya uçuş sırasında genel ahlaki dışı tavır ve davranışlar

♦ Uçak içerisinde kabin personellerinin uçuş kuralları talimatlarına uymama

♦ Uçağa biniş anından itibaren ve hareket esnasında herhangi bir yolcuya fiziksel güç kullama; korkutma veya tehdit edici davranış içerisinde bulunmak

♦ Uçuş seyahati anında sivil havacılık mevzuatı dışında taşınması yasak olan elektronik cihaz bulundurmak

♦ İlgili havayoluna ait uçak içerisinde bulunan araç ve gereçlere zarar vermek; hor kullamak

♦ Uçak içerisinde ve tuvalette dahil sigara içmek, uçak görevlilerince ikram edilen alkollü içecekler dışında alkol tüketmek

Uçuş Kurallarına Uyalım Uymayanları Mutlaka Uyaralım !

Yukarıda satır başları ile belirtmiş olduğum uçuş sırasında ve uçak içerisinde uygulanacak olumsuz hal ve davranışlar uçuş güvenliğini riske sokmak anlamında kişi veya kişiler tarafından suç teşkil edeceği gibi; ilgili ülkeler tarafının hava sahasında işlenen suçlara göre kişi veya kişiler hakkında adli işlem yapılacağı veya uçuşu sağlayan havayolu veya pilotun inisiyatifine bağlı olarak seferden geri cayma hakkına sahip olduğunu sakın unutmayın.