Ukrayna’ya pasaportsuz girişler başladı

tarafından
1541
Ukrayna’ya pasaportsuz girişler başladı

Yıllardan bu yana yırtındık durduk. Türk vatandaşlarına uygulanan vizeler kalksın şöyle ağzımızın tadı ile vize kuyruklarında beklemeden, serbest bir şekilde pasaportumuzu da cebimize koyup o ülke senin bu ülke benim gezelim istedik.

Ukrayna ile vizeler kalksın; ülkeye girişlerde vize parası vermeyelim diye!
Nihayet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan’dan sonra atılan siyasi adımlardan sora Ukrayna hükümeti ile varılan anlaşma sonrası, 1 haziran 2017 tarihinden geçerli olmak üzere Türkiye ile Ukrayna arasında süregelen diplomatik ikili görüşmeler sonrası Ukrayna’ya pasaportsuz girişler resmen başlamış olup yürürlüğe girdi.

Konu ile ilgili Ukrayna Devlet Göç Dairesi Sözcüsü Maksim Sokolyuk daha önceden sosyal medya üzeriden Ukrayna ile Türkiye arasında yeni çipli kimlik kartlarıyla. pasaportsuz serbest seyahat döneminin bir iki hafta içinde başlamasının beklendiğini duyurmuştu.

Yeni Çipli Kimlik Kartsız Ukrayna’ya Girişiniz Mümkün Değildir !

Ukrayna Göç Dairesi Sözcüsü Sokolyuk yaptığı yazılı açıklamada “Türk yetkililer,karşılıklı seyahatler düzeninde değişiklik yapmaya; Ukrayna vatandaşlarının ise Türkiye’ye yolculukları için yeni Ukrayna içi pasaportunun (kimlik kartının) seyahat belgesi (travel document) olarak kabul edilmesine yönelik 2017/10324 sayılı kararı 20 Mayıs’ta resmen yayınladı” ifadelerini kullandı.Sözü geçen antlaşmalı uygulamayı Ukrayna 17 Mayıs tarihinde onaylamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında vatandaşların karşılıklı seyahatlerine ilişkin usullere dair antlaşma, 14 Mart 2017 tarihinde Ankara’da Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Sıbiga tarafından imzalanmıştı.

Ümit ediyoruz ki bunun gibi, sevindirici olumlu temaslar diğer ülkeler ile görüşülüp; alınacak yeni kararlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz ülkelere pasaport kullanımı kaldırılmak sureti ile serbest seyahat geçiş hakkını kullanma gereği duyabilirler.
Kim bilir bugün Ukrayna örneğinde olduğu gibi, inşallah darısı başka ülkelere diyelim kısmetse.